Відзначення Дня Дністра

Яка в ріки розлога крона,
Які приток гілки живі!
На верховітті, мов корона,
Карпатські гори сніговії.
-Іван Низовий

Яка в ріки розлога крона,
Які приток гілки живі!
На верховітті, мов корона,
Карпатські гори сніговії.
-Іван Низовий

Дністер – це поетична та могутня ріка, день якої з 2018 року Україна відзначає спільно із Молдовою у останню неділю травня. День Дністра – це не просто свято. За ним стоїть велична мета – показати суспільству важливість водних ресурсів, нагадати всім мешканцям басейну про культурну та природну цінність цієї унікальної річки, заохотити людей виявляти турботу та бути відповідальним за природне багатство Дністра.
Річка Дністер відноситься до категорії великих річок і є другою рікою на території нашої держави після Дніпра. Витік Дністра розташований біля села ВовчогоТурківськогорайонуЛьвівської області. Дністер починається з невеликого джерела, розташованого в південній частині масиву Верхньодністровські Бескиди(Українські Карпати), на південний захід від гори Розлуч, на висоті 818 м надрівнем моря. Від витоків до міста Старого Самбора річка в’ється серед карпатських гір, далі — тече рівнинними теренами України та Молдови. . Дністер – транскордонна річка,  дев’ята за розмірами в Європі, що належить до важливих водних артерій України, а для Республіки Молдова є головною водною артерією. Водночас Дністер є однією із наймальовничіших річок, красу і велич якої важко описати словами. У Дністра високі скелясті береги, а русло річки утворює водоспади і невеликі острівці. Серед скель є входи в таємничі печери, однак родзинкою річки вважається все ж таки Дністровський каньйон, який занесено до переліку семи природних чудес України.
Цікаві факти про річку Дністер:

– Довжина річки становить 1 362 км.

– Найглибше місце Дністра — 6 м.

– У басейні річки мешкає понад 42 різновиди риб, основна частина з яких належить до родини коропових. Також у Дністрі водиться сом, окунь, лящ, краснопірка, дикий короп, щука.

–  Дністер — надзвичайно стара річка. Вона утворилася з відходом Сарматового моря (а йому зараз виповнилося б понад 20 мільйонів років). Вчені зазначають, що в час свого утворення, Дністер був значно глибший, ніж зараз.

– Перші людські поселення на берегах Дністра з’явилися понад 160 тисяч років тому. Повноводні та багаті рибою річки лише сприяли цьому.

– Перша згадка про річку Дністер належить давньогрецькому історику Геродоту (V ст. до нашої ери), у своїй праці він називає її скіфською назвою Тірас ( походить від іранського прикметника «швидкий», курдського «дикий, неприборканий»). У дещо пізніших працях Амміанома Марцеллінома річка згадується за назвою «Династріс».

– Безліч теорій щодо походження назви «Дністер». Одна із них свідчить, що перша частина слова походить від «дана», «дна», «дон», що означає «річка». А друга частина перекладається, як «стрімкий, швидкий».

– Басейн сучасного Дністра налічує понад 14886 річок із загальною довжиною 32300 кілометрів. Також у басейні річки побудовані три гідроелектростанції (ГЕС), та активно планується спорудження нових.

– На річці Дністер є три водоспади — Русилівський, Джуринський та Сокілецький.

– Дністровський каньйон, який утворює річка Дністер, простягається на 250 кілометрів (найбільший в Європі) та лежить у межах одразу чотирьох областей — Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької. Вік природної пам’ятки — понад 1000 років. На думку вчених, каньйон утворився внаслідок руху тектонічних плит. У каньйоні Дністра є багато історичних та археологічних пам’яток, складний рельєф утворює потік, який сприяє цікавому сплаву. Природа надзвичайно щедро обдарувала наш регіон

-Вздовж Дністра створено чимало заповідних зон —національних природних парків,заказників,пам’яток природи. Дністер упродовж багатьох тисячоліть відігравав роль основної транспортної артерії, що зв’язувала Прикарпаття й Пониззя з Балканами і Близьким Сходом. У далекому минулому з півдня річкою доставлялись вироби з металу, античний посуд, тканини тощо, а племена Подністров’я вивозили хліб, хутро, шкіру. З часів Київської Русі до середини XIX століття Дністром сплавляли до чорноморських портів цінну деревину (здебільшого так званий корабельний ліс), вивозили зерно,хутро,мед,віск, зброю, вироби місцевих ремісників.

Тепер господарське значення Дністра зросло. Він дає питну воду для великих і малих міст, виробляє електроенергію.

Дністер протікає через густо заселену територію, у межах його басейну мешкає понад 10 млн. осіб. Через це рівень антропогенного навантаження на екосистему річки від витоків до гирла дуже високий. Отже, нашою метою має бути поліпшення стану водних об’єктів у басейні, посилення екологічної освіти, виховання шанобливого ставлення до природи. Які б не були чудові і продумані реформи у водній сфері, якщо суспільство не змінить своє відношення до річок – дуже складно досягнути позитивного результату. Тому водна політика має викарбуватися у нашій свідомості. Тож не залишаймо сміття на берегах річок, не користуймося фосфатними миючими засобами і раціонально використовуймо воду

Степаненко.     ,,Те, що здавалося невичерпним, насправді вичерпується.”

Підготувала:
Заступник начальника відділу водних відносин у басейні Дністра БУВР Західного Бугу та Сяну
Г.Залюбовська.

Поширити