“Передбачати, готуватися та реагувати на кризу” – девіз Всесвітнього Дня охорони праці

Щорічно 28 квітня з ініціативи Міжнародної організації праці в понад ста країнах світу відзначається Всесвітній день охорони праці. У цей день проводяться заходи, покликані привернути увагу суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання, громадських організацій  та самих працюючих до масштабів невирішених проблем охорони праці, а також до того, яким чином створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці, збереженню здоров’я.

Через пандемію COVID-19 у цьому році девізом Всесвітнього Дня охорони праці є «Передбачати, готуватися та реагувати на кризу – інвестуймо зараз у стійкі системи безпеки і здоров’я на роботі», що, на жаль, продовжує та доповнює девіз Дня охорони праці минулого року (нагадаємо його: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя»). Але в питаннях охорони праці повторення основних засад і своєчасне реагування на нові виклики часу є життєво необхідним.  

Пандемія COVID-19 змусила уряди, роботодавців, робітників та населення в цілому зіткнутися з безпрецедентними проблемами щодо вірусу та численних наслідків його впливу на світ праці. Тому і День безпеки та здоров’я на роботі (БЗР) присвячений стратегіям зміцнення національних систем БЗР для підвищення стійкості щодо подолання криз зараз і в майбутньому, базуючись на отриманих уроках та досвіді, часто негативними.

Пандемія охопила майже всі аспекти світу праці, від ризику передачі вірусу на робочих місцях і до ризиків безпеки та гігієни праці, що виникли в результаті заходів щодо пом’якшення поширення вірусу.  А перехід до нових форм організації роботи (наприклад, широка залежність від дистанційної роботи) відкрив багато можливостей для робітників, але й створив потенційні ризики та стресові ситуації щодо безпеки та гігієни праці, зокрема психосоціальні та насильство.

Всього ж на теренах колишнього Миколаївського району та м.Нового Роздолу захворіло на COVID-19 більше 4000 людей всіх вікових та соціальних (діти, пенсіонери, незайняті, працюючі…) категорій населення.

Потенційно найвразливішою категорією працівників є ті, що практично увесь робочий час перебувають в зоні постійного ризику – медики. За період з початку 2020 року і до часу публікації цієї статті в закладах охорони здоров’я на вищезазначеній території у зв’язку з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, захворіли 205 працівників,  а троє медиків внаслідок викликаних ускладнень померли (ці дані могли б бути і більшими, але підлягають розслідуванню не всі професії працівників  медустанов). Це набагато більше, ніж всього розслідувалося відділенням ВД Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Миколаївському районі та (після реорганізації) Миколаївським відділенням УВД Фонду соціального страхування України – розслідувань нещасних випадків  було тільки 142.

До речі, окрім 250 «ковідних», на нашій території за 2020 рік та 4 місяці цього року сталися всього 2 нещасні випадки з отриманням травм та 1 смертельний (спеціальне розслідування ще триває).

Миколаївське відділення УВД Фонду соціального страхування звертається до роботодавців щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці, дотримання санітарних норм та правил у виробничому процесі, забезпечення працівників спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами. Не забуваймо і про вакцинацію, яка широко проводиться у всьому світі в боротьбі з пандемією.

День охорони праці не закінчується 28 квітня. Будьмо постійно уважними і відповідальними на робочих місцях, збережімо життя і здоров’я всіх працюючих.

Р.Ониськів, страховий експерт з охорони праці Миколаївського відділення УВД ФССУ у Львівській області