Податкова знижка для фізичних осіб

Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Про це інформують у Миколаївській ДПІ ГУ ДПС у Львівській області.

Нагадаємо, податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом України.

Заробітна плата – це основна та додаткова винагорода, інші заохочувальні та компенсаційні кошти, які виплачують платнику податку на підставі відносин трудового найму.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги) (п.п. 166.2.1 Кодексу).

Звертаємо увагу! Копії зазначених документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Кодексом.

Обмеження:

-сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу.

-якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався  правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.п. 166.4.3 Кодексу).

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Витрати, за якими фізична особа має право на отримання податкової знижки за 2020 рік

ПІДСТАВА  ВИТРАТИОБМЕЖЕННЯ
Підпункт 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 КодексуЧастина суми процентів, сплачених за користування іпотечним кредитомЖитловий будинок (квартира, кімната), що будується чи придбавається, має бути визначений як основне місце проживання
Підпункт 166.3.2 п. 166.3 ст. 166 КодексуПожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціямРозмір внесків не повинен перевищувати 4 % від суми загального оподатковуваного доходу за звітний рік
Підпункт 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 КодексуСума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості навчанняПонесені витрати на  користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення
Підпункт 166.3.5 п. 166.3 ст. 166 КодексуСтрахові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпеченняПонесені витрати у 2020 році не повинні перевищувати (у розрахунку за кожний з повних чи не повних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування):        при страхуванні платника податку –  2940,0  грн.;        при стахуванні члена сім’ї платника податку першого ступеня споріднення –  1470,0 грн.
Абзац другий пп. 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 КодексуСуми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологійВключається сума витрат не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік
Абзац третій пп. 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 КодексуСуми витрат на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного митаОбмежень не встановлено
Підпункт 166.3.7 п. 166.3 ст. 166 КодексуСуми коштів, сплачених у зв’язку з переобладнанням транспортного засобуВитрати, пов’язані з переобладнанням транспортних засобів, що належить платнику податків, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. При цьому транспортний засіб, що переобладнаний, повинен бути  перереєстрований у відповідних органах.
Підпункт 166.3.8 п. 166.3 ст. 166 КодексуСуми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за нимПонесені витарати за державними програмами будівництва (придбання) доступного житла
Підпункт 166.3.9 п. 166.3 ст. 166 КодексуСуму коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи.  Платник податку має право скористатися знижкою виключно за умови, що він та/або члени його сім’ї першого ступеня споріднення:       не мають у власності придатної для проживання житлової нерухомості, розташованої поза межами тимчасово окупованої території України;       не отримують передбачених законодавством України бюджетних виплат для покриття витрат на проживання.       Розмір такої знижки не може перевищувати (у розрахунку на календарний рік) 30 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року.  
Пункт 11 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень КодексуСума коштів або вартість товарів, які  добровільно перераховані (передані) з метою  запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) як благодійність відповідним організаціям та/або органам виконавчої влади, закладам охорони здоров’я, тощо.В межах переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Начальник Миколаївської  ДПІ ГУ  ДПС у Львівській області                           Микола ФЕРЕНЦ